Tašky, tašky, tašky. Kterou?

09.02.2019

Podlehla jsem. Vydala jsem se se svými dětmi do nákupního centra. Slíbila jsem jim kino za vysvědčení a přezkoušení, tak jsem chtěla svému slibu dostát, i když se mi dnes teda vážně nechtělo (viz. článek Cykly ženy nejen pro muže). Tedy, tolik lidí, tolik zboží a tolik tašek jsem už dlouho neviděla. Bude to zřejmě tím, že tyto výlety nepatří k mým oblíbeným. A musím říci, že ani po dnešním dnu se oblíbenou zábavou nestanou. 

Jsme u pokladny jednoho obchůdku, kde si děti vybraly nějaké drobnosti. "Chcete tašku?" Ptá se prodavačka.  S poděkováním odmítám a vytahuji svoji ikeáckou, kterou mám složenou v kabelce, pro tyto případy. Přicházíme do dalšího obchodu. Opět slyším stejnou otázku a čtu nápis: malá igelitová taška 3 Kč, velká igelitová taška 5 Kč. Před očima se mi objevuje obrázek oceánu zahlceného všemi možnými plasty, včetně igelitových pytlíků a tašek. Tašku odmítám. V následujícím obchodě nabízejí za 60 Kč tašku bavlněnou. Ani tu si nekupuji, věci se mi vejdou ještě do kabelky. 

Cestou do kina míjíme spoustu nakupujících, kteří jsou ověšeni všemi možnými taškami. V rychlosti se mihneme kolem kas u potravin, a to už moje duše téměř pláče při pohledu na všechen ten igelit. Není mi úplně jasné, proč, když jdou lidé nakoupit, nevezmou si nákupní tašku s sebou. Proč musí stále dokolečka dokola kupovat nové a nové a další a další tašky. Nemyslím si, že to někdo dělá zcela záměrně. Alespoň v to doufám. I kamarád, který se snaží být ekologický, se mi svěřil, že vyběhne na nákup s peněženkou a mobilem a pak "musí" platit za další nepotřebný igelit. No, o jeho ekologickém smýšlení by se dalo malinko pochybovat. Nebo je to zkrátka "jen" chlap :-). V autě sice vozí síťovku, což je chválihodné, ale k čemu taška v autě, když v obchodě pak stojí s holýma rukama. 

Ovšem je potěšující, že některé velké řetězce se začínají jednorázových igelitových tašek zříkat a pořídíte u nich už jen tašky papírové nebo látkové. Ale jaké tašky jsou vlastně nejlepší? Ekologicky i ekonomicky vzato? Zaujal mě pořad, kde jsou různé druhy tašek hodnoceny. Koho by celý test zajímal, mrkněte se: test tašek.

Nejhorší pro naši planetu a vaši peněženku jsou jednorázové igelitové tašky. Právě proto, že jsou jednorázové. Spotřebuje se jich hromady. A všude se hromadí. Ani papírová taška není spásou. Výroba není úplně nejlevnější a výdrž při větší zátěži nízká. Bavlněná taška už se dá používat opakovaně, stejně tak jako síťovka. Problémem může být barvení. Nejvhodnější taškou je podle testu taška z PES. Osobně ji stále nosím v kabelce a mohu potvrdit, že unese jakýkoliv nákup a vydrží hóóóně dlouho.

Je celkem jedno, jestli vlastníte tašku z PES nebo tašku látkovou. Důležité je, abyste si ji brali s sebou, pokud jdete na nákup. Ideálně měli jednu složenou tašku stále u sebe, pro náhlé případy. A jak říkají v testu. Nejlepší odpad je ten, který se  nikdy nevyprodukuje. Pro přírodu je těžší a těžší se se vším tím přibývajícím odpadem vypořádat. Je na čase ji trochu ulehčit.

P.S. igelitové pytlíky lze také nahradit pytlíky pro opakované použití ;-)