Mužovo pohled na cyklickou ženu

31.07.2019

O ženských cyklech jsem se poprvé dozvěděl až ve svých čtyřiceti letech. Konečně jsem měl před sebou černé na bílém nejen to, že žena nějaké cykly má, ale hlavně skutečnosti, které tyto cykly provází. Dočítal jsem se, že v některé dny je lepší jít partnerce z cesty a nečekat, že bude laskavou a milující ženou. To proto, že se právě nachází v premenstruační fázi a více než já, ji zajímá vysavač a pračka. 

Začínal jsem chápat, že v dynamické fázi čekám v posteli na společné chvíle marně, neboť moje milá sedí o patro níž u notebooku a pracuje bez ohledu na čas. A kdy jí mám přinést snídani do postele, nechat ji celý den spát a jít s dětmi někam za zábavou, bylo jasné hned. V ovulační fázi jsem měl někdy dojem, že strach z rozšíření rodiny o další dítě je větší, než vše ostatní dohromady. Skoro jako by nebylo období, kdy je žena normální milující a vyrovnanou partnerkou.

Ano, první měsíce našeho vztahu byly hodně náročné na přivyknutí a pochopení toho, co příroda ženám připravila. Každá žena své cykly prožívá trochu jinak. Některá má své změny mírné, s druhou to "háže ode zdi ke zdi". To je příklad mé partnerky. Po příchodu domů mi stačí 10 minut na to, abych věděl, kde se zrovna nachází. Postupem času jsem se naučil partnerce rozumět, vnímat její cykly a přizpůsobovat tomu denní režim, chování k ní, dokonce i téma k rozhovoru. Ač je velmi chytrá, ne vždy mělo smysl s ní něco probírat. 

Říkal jsem si, že u nás teď zavládne harmonie, že jí rozumím. Jak bláhový jsem byl. Lze vůbec ženě rozumět, navíc když často své cykly nedodržuje? Uklízí ve dnech, kdy má být v nejvíce partnerské fázi, na vandr s batohem jde v čase, kdy má odpočívat a sbírat síly a chce řešit životní rozhodnutí tehdy, když na to nemá energii.

Zní to, jako by nebylo žádné východisko, že? Ale je. Pro nás muže je výborné a přínosné, když chápeme ženské cykly. Můžeme zvolit správný čas pro diskuzi, výlet či milování. Můžeme dát ženě lásku najevo i tím, že jí pomůžeme tehdy, když potřebuje. A také šetřit energii tehdy, když je jakákoliv snaha marná.

Nemělo by to být ale jen o tom, že my muži chápeme ženu a její potřeby vycházející z jejich cyklů a řídíme se jejími fázemi skoro více, než ona sama. Protože i my muži máme své potřeby, ač je neřídí stejná věc. A tím nemyslím jenom tu jednu potřebu, se kterou by nás možná většina čtenářek spojovala. I my chceme jít někdy s kamarády do hospody a doma mít připravenou rozestlanou postel. Jindy chceme se ženou zůstat celý den v posteli. Někdy chceme po náročném pracovním dni teplou večeři a klid na knížku, jindy strávit čas s rodinou dle jejich potřeb nebo předělávat barák, aby byl zase o chlup lepší.

Zkrátka, jak muži, tak ženy mají své potřeby a úkolem pro nás je nejen pochopit potřeby své, ale snažit se pochopit i ty partnerovy. My můžeme pomoci partnerce v těch jejich a ona může být stejně vstřícná k těm našim. Potom ve vztahu může zavládnout harmonie, respekt a naplněnost ženy i muže. 

Není to nic těžkého, stačí chtít, protože  

Kde je vůle, tam je cesta.

Moje poznámka k vandru: Vandr byl v prvních menstruačních dnech (které jako na potvoru přišly dříve) opravdu náročný, ale nechtěla jsem kazit radost dětem, které se na něj už těšily (a pak prudily, že je bolí nožičky) :-).  

Pokud chcete tahák na na menstruační fáze ženy, mrkněte na článek Cykly ženy nejen pro muže nebo na cyklickou ženu. Pokud se vám články líbí, mrkněte sem.