Jsi to opravdu ty?

22.05.2019

Kolik času trávíte na sociálních sítích? Co konkrétně tam hledáte? Co vám to dává? Chcete se pobavit? Vzdělávat se? Hledáte tam potenciální klienty? Diskutujete ve fórech? Potřebujete rady? Nebo jen sledujete životy vašich přátel a přátel vašich přátel? Přijímáte bezhlavě další a další žádosti o přátelství a pak si blokujete ty, co vás začnou obtěžovat? Anebo tam sdílíte svůj život, aby ostatní viděli, jak se máte skvěle? A máte se opravdu skvěle?

Sociální sítě - dobrý sluha, ale zlý pán. 

S tím asi budeme souhlasit všichni. Jenže kde je ta hranice, kdy je to ještě dobrý sluha a kdy už zlý pán? Nastavené to budeme mít každý malinko jinak. Každopádně to je žrout času, na tom se pravděpodobně shodneme všichni. Zároveň to může pomáhat budovat business. Můžeme se zde pobavit. Inspirovat. Může nás to také ale dovést až do depky nebo pocitu méněcennosti...

Tak schválně. Co sdílíte, když sdílíte? A nemyslím teď podnikatelské záměry jako je doporučování super výhodných výrobků a služeb na všechny vaše bolístky a problémy, motivační citáty, vzdělávací materiály (k těm se hlásím), pozvánky na zajímavé akce (k těm se také hlásím a hojně využívám).

Mám na mysli profily osobní. Šťastná rodinka na horách. Šťastná maminka dokonale nalíčená ihned po porodu. Skvělý wellnes pobyt s milujícím manželem. Skvělá večeře s milujícím manželem (tu s milencem raději ne). Dcera jako virtuózka, syn úspěšný maturant. Azurové moře. Azurové nebe. Dokonale upravená profilovka vylepšená filtrem (ano, i já mám profilovku od profíka mírně vyretušovanou). Dokonale uklizený byt. Naběhané kilometry, naježděné kilometry...

Tak. Teď se podívejte na váš profil, na všechny ty vaše příspěvky. Paráda, co? To máte skvělý život. Je fajn si to pochválit. Co jste všechno dokázali. Jak vám to sluší. Jak se vám daří. Jak se máte bájo! Ne, vážně, to není ironie. Podívejte se na to, jako kdyby to byl někdo jiný. Chtěli byste jeho život? Vypadá to dobře? Tak super! 

To je totiž váš život a vy teď můžete být na sebe pyšní a pocítit vděčnost.

Jen... nechybí tady druhá polovina? Rodinka, kde je momentálně dusno. Maminka šťastná, ale unavená a zmuchlaná po porodu. Každodenní práce, která vám na wellnes musela vydělat. Hádka s milujícím manželem. Dcera odmlouvající, syn onanující u porna. Byt, kde ze všech stran slyšíte sousedy, jak se sprchují, dupou nebo mají průjem. Deštivý den, kdy se vám vůbec nechce vylézt z postele. Vaše tvář po probuzení, vaše tvář v slzách. Byt po vichřici jménem děti. Proleželé odpoledne v teplácích na gauči u televize....

Jak vnímáte své "přátele" podle sdílených příspěvků? Zdají se vám být úspěšní, krásní, s fungujícími vztahy, vysokými příjmy, zkrátka dokonalí? Nevěšte hlavu. Jsou na tom úplně stejně jako vy. Někteří možná trochu úspěšnější (čím se měří úspěch???), někteří možná krásnější (co je měřítkem krásy???), někteří možná s vyššími příjmy (a pravděpodobně i vyššími výdaji).

Až zase budete někoho na facebooku, instagramu a nevím kde všude obdivovat, případně mu závidět, vzpomeňte si na to, co sdílíte vy. Jak chcete, aby vás ostatní vnímali. Opravdu se ukazujete ve své opravdovosti? Nebo dáváte na obdiv jen tu "lepší" stránku svého života? Aby vaše ego posbíralo co nejvíce lajků a pochlebných komentářů. 

To, jak se prezentujete - jste to opravdu vy?

Chceš každého prvního dostat e-mail s novinkami? Případně jako první vědět o chystaných akcích? Ráda tě budu informovat :-)