5+ tipů, jak využít ruličky od toaleťáku

19.11.2020

Hromadí se. Čím déle jsme doma, čím více nás tu přebývá, tím více se hromadí. Jistě to znáte také. Ruličky od toaletního papíru. Je mi líto je vyhazovat a tak jsem se poohlédla po nějakém smysluplném využití. Jenomže nejčastěji se tento sortiment hodí pro vyrábění s malými dětmi. A moje děti už tak nějak tomu věku, kdy rády s maminkou tvořili různé dekorace a zvířátka, odrostly. Navíc výsledná díla často vypadají na obrázcích úchvatně, ale když se do popsaného postupu pustím já, výsledek neodpovídá přiložené fotografii. Přesto jsem objevila pár tipů, které jsem využila, tady jsou...

1. Ekologický podpalovač

Kromě již zmíněných ruliček se mi doma taky hromadí prach ze sušičky. Ano, opravdu myslím ty chuchvalce prachu, které se usadí ve filtru po každém sušení. I toto se dá zrecyklovat. Skvěle totiž hoří. Proto vše, co vyberu z filtru nacpu do ruličky od toaleťáku, dokud není plná. Slouží skvěle místo chemického podpalovače. O víkendu jsme vyzkoušeli, když jsme při bojovce s dětmi rozdělávali v přírodě (na vyznačeném ohništi) oheň. Funguje.

2. Pěstování rostlinek

Znáte ty malé květináčky, do kterých se sázejí semínka rostlinek (třeba rajčátka), které pak můžete celé přesadit ven na záhon, protože se sami rozloží? Tak přesně tohle splní i rulička od toaletního papíru. Stačí vytvořit dno (spodní část nastříhat na proužky cca 3 cm dlouhé, které složíte dovnitř), nasypete zeminu, vložíte semínko a máte hotovo.

3. Svorka balícího papíru

Dárky se snažím balit co nejvíce ekologicky. Například využívám různé povlaky na polštáře, které se dají použít opakovaně. Pro některé dárky se ale balicí papír prostě hodí  nejvíc a tak mám doma v zásobě i role balícího papíru. Ty se dříve odmotávaly do šířky větší, než bych potřebovala. A tak mě nadchla tato jednoduchá vychytávka. Ruličku od toaleťáku podélně rozstříhnete a jednoduše s ní obalíte roli. Ta už se vám nikdy nikam nerozuteče.

4. Adventní kalendář

Loni jsem poprvé využila ruličky k výrobě adventního kalendáře. Děti byly nadšené. Článek o tom najdete tady. Je to skutečně variabilní, dovnitř můžete vložit téměř cokoliv. 

Letos vkládám "poukázky" stejně jako loni s mírnou obměnou, ruličky balím do tvaru bonbónů. Každý bonbónek pak dostane své číslo (1 - 24) a je umístěný různě po celém domě na viditelném místě. Děti si každý den najdou ten správný dáreček.

5. Vánoční ozdoba - hvězda

U Vánoc ještě zůstanu. Z ruliček lze vyrobit spoustu ozdůbek, já jsem zkusila hvězdu.

1. Zmáčkněte ruličku tak, aby z ní vznikl obdélník

2. Nastříhejte proužky 1 cm široké (budete jich potřebovat 12, což jsou necelé dvě ruličky)

3. Ze šesti proužků vytvořte hvězdu a slepte k sobě (lepidlem, oboustrannou lepicí páskou, tavnou pistolí) - doporučuji zakolíkovat a nechat pořádně zaschnout

4. Zbylých šest proužků přehněte na polovinu a vlepte do vnitřku hvězdy (viz obrázek)

5. Zapojte svoji kreativitu a ozdobte (nalepit třpytky, samolepky, barevný sprej...)

6. Přidělejte provázek na zavěšení

+ Dort

Poslední tip se týká celého toaletního papíru. Není to tak dávno, kdy se o toaleťák v obchodem lidé skoro rvali (v Americe nejen skoro). Zkrátka důležité a v jistých časech i nedostatkové zboží. Co z něho udělat dárek? Třeba dort? Dozdobit můžete podle své fantazie a do ruliček můžete ukrýt cokoliv vás napadne ;-).