Vejce. Nebo slepice?

16.01.2019

Co bylo dříve? Slepice nebo vejce? Tuhle otázku si asi položil už každý z vás. A na každém z vás také nechám odpověď...

K tématu vajec, potažmo slepic, protože o ty tady jde především, mě inspiroval jeden můj dobrý kamarád, spolužák z vysoké školy a toho času vysoce postavený manager. Po letech jsme se potkali, klábosili o životě a řeč přišla i na vajíčka. Že má možnost kupovat čerstvá, ale jeho exmanželka pro ně raději jezdila do marketu. A jestli je v tom nějaký rozdíl. Sakra rozdíl !!! I já mám možnost kupovat vajíčka od souseda, jehož slepice mám každý den na očích a mohu tedy pozorovat (a přiznávám se, je to pro mě úplná meditace), jak se spokojeně pasou po zahradě. Když už musím vejce koupit v obchodě, dívám se po značení. "To jako myslíš jestli M nebo L?" Zeptal se kamarád. Jiné značení totiž nezná. A mně došlo, že pro mě tak samozřejmá věc není úplně samozřejmá. Takže, pojďme se na to mrknout...

Označení S, M, L nebo XL je závislé na velikosti vajec (tzv. hmotnostní třída). Je to podobné jako s oblečením :-). Nejmenší vajíčka snáší nosnice na počátku snášky, váží 35-53 gramů a jsou označována písmenem S. První vajíčka od nosnic prý bývají po stránce kvalitativních parametrů nejlepší. Velikost vajec se se stárnutím nosnic zvětšuje. Obsah žloutku je ve vejcích přibližně stejný, ale s velikostí vajec se zvyšuje obsah bílku.

Další značení, to, podle kterého vybírám vajíčka v obchodě já, nejlépe ilustruje obrázek. Zjednodušeně, čím menší číslo na začátku, tím lepší vajíčka. Respektive, tím lepší život mají slepice, kterým za vajíčka vděčíme. 

A jaký že je rozdíl mezi jednotlivými chovy? Posuďte sami.... 

Bohužel nejčastěji a samozřejmě nejlevněji jsou k dostání vejce trojková. Mně osobně se vyplatí ale hledat a připlatit si (v případě, kdy sousedovo slepice dostatečně nenesou). Poptejte se v okolí, třeba budete mít také štěstí na někoho, kdo bude ochotný se podělit o přebývající domácí vajíčka. Nebo si slepice rovnou pořiďte. Nebo alespoň nekupujte vejce od slepic v klecích. Anebo víte co? Dělejte a kupujte si úplně co chcete. Podle vašeho vědomí. Přeji šťastnou ruku při výběru. A dobrou chuť ;-).

Na závěr chci upozornit na jednu moc užitečnou stránku: slepice v nouzi