Ve zdravém těle, zdravý duch

28.07.2020

Proč má jeden takovou imunitu, že je na něj krátký i koronavirus a druhého skolí každý bacil, který se kolem jeho tělesné schránky sotva mihne? Můžeme to ovlivnit? Nebo jde o vrozenou indispozici? Genetika prý hraje roli z 20 %. Zbytek skutečně ovlivňujeme my sami. A není to až zas taková věda. Abychom se cítili dobře na těle i na duchu, je pro to potřeba ale něco dělat... 

1. Psychická pohoda. Ale kdo ji dnes má, že? Student je vystreslej ze zkoušek, čerstvá maminka se bičuje za to, že se jí nerozjelo kojení, manager opět nesplnil měsíční úkol, manžel je opět nevěrný, manželka utratila úspory na nový fáro, babička je v nemocnici, kočka na veterině... Každodenní život, každodenní hra. A tak ji tak berme. Hrajme. Neberme si osobně blbou poznámku kámošky, blbý kecy puberťáka, blbou narážku od přítele ani blbost souseda. Nechytejme se na naše blbý myšlenky, který nám předhazují problém za problémem. Problém neexistuje. Tvoříme si ho sami v hlavě. Uvědomujme si proto naše myšlenky, pocity, reakce, ale nechytejme se toho jako tonoucí stébla. Čím více budeme v hlavě řešit, jestli umře babička nebo kočka, tím více nás to bude trápit, stresovat a situaci stejně nezměníme. Nevěnujme tedy pozornost těm vtíravým protivným myšlenkám, odevzdejme problémy a konejme jen to, k čemu nám v přítomnosti přijde impuls. Věřím, že pak můžeme naplnit bod číslo jedna, bod nejdůležitější pro naše zdraví... Být v pohodě. A když na chvíli sejdeme z cesty, není nutné ztrácet hlavu. Krátkodobý stresík je v pohodě, jen bacha na ten dlouhodobý, ten dává našemu tělu pěkně zabrat...

2. Spánek. Kvalitní spánek je základní stavební kámen pro dlouhodobé správné fungování našeho těla. Spát bychom měli nejméně 7,5 hodin denně (spíše 8 hodin), chodit si lehnout do deseti hodin večerních (a žádné výmluvy, že jste sova :), před spaním nepít alkohol (ani oblíbené 2 deci bílého), v ložnici tma a ticho (doporučuji odstěhovat se na venkov, kde ovšem soused nevlastní kohouta a motorovou pilu). O tom se píše v knize "Proč spíme" a já přidávám - dopřát tělu vstávání bez budíku (je-li to alespoň o víkendu možné). 

3. Pohyb. Naše tělo je stvořené pro pohyb. Máme nohy, abychom chodili, ruce, abychom tvořili. Nejde o to být sportovec number one a každý den pět hodin trénovat. Naopak. Dobrá zpráva (pro nesportovce) je, že intenzivní sport tělu naopak škodí. Ale takový ten na pohodičku je nezbytný. Přiznám se, sotva bych přežila den, kdybych se ráno neprotáhla. Ať už jde o rehabilitační cvičení, jógu, cvičení s appkou nebo cviky známé z hodin tělocviku, naše tělo to jistě uvítá. 

Nejpřirozenějším pohybem pro naše tělo je chůze, proto takovou rychlou procházkou (nebo i pomalou) našemu "vozidlu" určitě prospějeme. A pak můžete zařadit vše, co vás baví. Plavání, běhání, tenis (ideálně střídejte ruce, ať nenamáháte jen jednu stranu těla :), doplňte si, co je libo. Ale hýbejte se. Kdo makáte na zahradě, máte skoro splněno. Pohyb není jen sport. Vyvézt bioodpad ze zahrady do 3 km vzdáleného kontejneru je taky fajn. Nebo válení sudů. Zkrátka, lidi, hýbejte se, nebo vaše tělo rychle sejde (o tloustnutí ani nemluvě).

4. Strava. Bez zdravé stravy by ani nebyl zdravý životní styl. Jenže co je zdravé pro jednoho, nemusí být nutně zdravé pro druhého. Ať už jste vegetarián, masožravec nebo všežravec určitě vám neublíží omezit cukry (tuky jsou O.K.), průmyslově zpracované potraviny, různá éčka, chemické přísady, vždyť to znáte. Jen se tím řídit ;). Smažené vyměnit za dušené, chemickou zeleninu ze supermarketu v co největším množství nahradit tou ze zahrádky, vajíčka si sehnat domácí, chléb si ideálně upéct doma. Čas od času dopřát tělu půst a ideálně každý den držet půst přerušovaný, při kterém se ženám doporučuje nejíst 14 hodin, mužům 16 hodin vkuse, aby si tělo odpočinulo a mohlo se správně regenerovat. Za sebe doporučuji držet tento půst přes noc, je to snazší ;). Pak můžete zkusit půst jednodenní a jste-li v tom zdatní a máte silnou vůli i vícedenní.

5. Relaxace. Alespoň půl hodinky denně! Každý bez výjimky. I s malým dítětem, náročnou prací, neodbytnými úkoly, nemocným partnerem... Zase každý podle svého. Ať už je to vycházka do přírody, meditace, masáž, milování, tanec, poslech hudby, zírání do blba, zírání na blba, čtení knihy, luštění křížovky, pozorování cvrkotu na louce, pozorování cvrkotu ve městě... udělejte si čas na sebe a jen pro sebe! A pozor, čučení na televizi, do mobilu, tabletu ani jiného elektronického zařízení se do toho nepočítá!

+ Chytejte vitamín D ze sluníčka. Ale nespalte se!

Tak. To je asi ten základ. Imunita posílena. Dále bych sem zařadila důkladné dodržování čtyř dohod (nehřeš slovem, neber si věci osobně, nevytvářej si žádné domněnky, dělej vše, jak nejlépe umíš), ale to je vlastně součástí bodu prvního. 

Není to nic objevného, známe to všichni. Známe. Ale řídíme se podle toho? A přitom vědecké studie stále častěji potvrzují, že tyto pravidelnosti stačí k tomu, abychom na stará (v tom lepším případě, často už i na mladá) kolena nemuseli mít na nočním stolku naštosované kupy léků, netrávili své vzácné volné chvilky u psychiatrů a diabetologů. Tak co, jdete do akce? Nebo o tom budete pořád dokola jen číst? ;) 

Dělejte věci, jak nejlépe umíte (ale ne lépe), poslouchejte své tělo (a podle jeho pokynů mu dopřejte pohyb a výživu) a užívejte každého přítomného okamžiku. Teď, teď, teď...