Sebeláska do škol?

13.06.2019

Kdo vás učil, že se máte mít rádi? Že vy sami pro sebe máte být na prvním místě? Ne děti, ani partner, ani kámoška... Přijde vám to sobecké? Nebo jste vyrůstali v tom, že to sobecké je a tak jste ten vzorec převzali? Závidíte těm, co si na sebe dokáží udělat čas? Věnujete se dostatečně svému tělu? Stíháte vnímat své pocity a jednat na základě nich? Nebo jedete krysí kolečko a večer si odfrknete, že jste to přežili a plánujete, co vše budete muset stihnout další den?

Sebeláska už mi leze do uší ze všech stran, začínám být na to slovo skoro alergická. A přesto vnímám, jak moc je důležitá. A že mě o ní nikdo nikdy nic neučil. Ani doma, ani ve škole. Spíše naopak. "Podávej skvělé výkony (co na tom, že už nemůžeš), rozděl se s ostatními (co na tom, že na tebe nic nezbude), nejprve se postarej o své děti (a co ta pověstná maska v letadle, kterou máme nasadit nejprve sobě?), měj dobrou náladu (i když je ti zrovna do pláče), až budeš mít všechno hotovo, pak můžeš odpočívat (a když nikdy nebudu???).

Mít se rád neznamená dopřávat si každý den hodinové masáže a meditace a kašlat na rodinu. Mít se rád podle mě znamená dopřát si pro sebe čas, když cítím, že ho potřebuji. Abych to cítila, musím být vědomá ve svém těle. Umím ho poslouchat, vnímám ho a pak mu můžu dávat tu správnou výživu, o kterou si samo řekne. A je úplně jedno, jestli to bude jen maso nebo jen rostliny nebo kombinace všeho.

Mít se rád znamená dát sám sobě pohlazení, pokud ho potřebuji. Mít se rád znamená dovolit si jen tak čumět a nic nedělat. Mít se rád znamená stanovit si své hranice a nebát se říci NE. Mít se rád je usmát se na sebe do zrcadla. Mít se rád je s láskou si umýt vlasy. Mít se rád znamená vnímat svoji sexualitu a nestydět se za ni. Mít se rád znamená sám sebe nekritizovat, neodsuzovat, nehodnotit. Mít se rád znamená odpouštět. Sobě i ostatním. Mít se rád znamená mít se rád, i když zrovna něco posereme. Mít se rád znamená vše přijímat. Mít se rád je nezbytný základ pro to, mít skutečně rád ostatní.

Kladu si stále častěji otázku. Je potřeba, abychom především my ženy, museli ve třiceti, čtyřiceti léčit své zraněné vnitřní dítě nebo ženu, dávat velké peníze za kurzy, které nás učí, jak se máme mít rádi? Nebylo by lepší, kdybychom se to vše dozvěděli mnohem dříve? Ideálně od našich rodičů? Což je ale těžké, když většina našich rodičů vyrůstala v době, kdy často ani neměli dostatečnou příležitost "mít se rádi". Někteří s věkem pochopili, někteří nepochopí nikdy. 

Jako učitelka jsem měla nejraději předmět Výchova ke zdraví. Tam jsem totiž měla prostor, předávat to, co jsem přibližně za 20 let posbírala na všech možných seminářích a pak zkoušela v praxi. Jedno z témat byla sebeláska. Zraje to ve mně a mám čím dál větší chuť předávat nejen toto důležité téma do škol. Ať o tom ví holky  (i kluci) na základce i na střední. Ať mají informace, jiný úhel pohledu, než na který jsou zvyklí a pak už se  mohou rozhodnout podle svého. Já bohužel ty informace neměla. 

A proč by to nemohl učit "běžný učitel"? Mohl. Ale z vlastní zkušenosti vím, že většina učitelů bere tento předmět za nedůležitý. Navíc ho na většině školách učí "kdo má ruce, nohy", protože tou týdenní hodinovou dotací se krásně učitelům doplňuje úvazek. Samozřejmě jsou výjimky, mám bývalou kolegyni, která to vede skvěle a jistě není jediná. Přesto vnímám, že důležitá témata - a toto mezi ně řadím - by se měla do škol dostat ve větší míře. 

Dlouho jsem si pohrávala s myšlenkou živit se infopodnikáním (online marketing). Něco mě z toho online prostředí ale stále vykopává. A proto se zastavuji, přehodnocuji. Mám se ráda. Vnímám a zachycuji své pocity. Místo online kurzu, který jsem měla v plánu (třeba přijde na řadu později, nikdy už neříkám nikdy :-)), mám chuť vyrazit zpět do škol. Ne ale do jedné jediné školy jako učitelka, ale do co nejvíce škol s programem "Co ve škole (zpravidla) neučí a v životě se hodí". Témata se rýsují. Sebeláska je jasná. 

Máte další témata, o kterých si myslíte, že ve škole chybí a měla by tam být? Napište mi o nich a staňte se spolutvůrcem nového vzdělávání pro život. 


Pokud víte o možnostech, jak takový projekt financovat, dejte mi prosím vědět do zprávy a já se s vámi spojím. Věřím...

Když něco skutečně chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.      Paulo Coelho

Vesmíre (člověče), děkuji a těším se :-).