Perský koberec

29.01.2019

Napadla vás někdy myšlenka, že jste tady na tomto světě tak nějak navíc? Že vás sem rodiče přivedli omylem a vy tady jen bloudíte a vlastně nemáte co dělat? Nechápete smysl svého života? Vaše žití je pouhé přežívání? Připadáte si jako bezcenná nitka?

Vy jste jako nitka. Ale ne bezcenná. Představte si nitku v luxusním perským koberci. Ta jedna nitka se může zdát, že je sama o sobě zbytečná. Ovšem spolu s dalšími nitkami, které leží vedle vás, tvoříte vzor. A spolu s milióny dalších utváříte celek. Ten krásný perský koberec. Každá nitka je v něm důležitá. A vy jste součástí. Nikdo tady není zbytečný. A nikdo tady není ani omylem.

Při příchodu na tento svět jsme si vše dobrovolně vybrali. Naše rodiče. Opravdu to není náhoda, že tě mamka považuje stále za pětiletého kluka, o kterého se musí stále starat, i když ti je už dávno čtyřicet. Nebo že jsi musel být svědkem toho, jak táta bil tvoji maminku vždy, když se vrátil v noci domů opilý z hospody... Vím, je to těžké někdy přijmout. Ale opravdu jsme si to vše jako dušičky vybírali vědomě. Dopředu jsme věděli, do čeho jdeme. Připraveni zvládnout všechny výzvy, které jsme si důkladně naplánovali. Prožít si zkušenosti, které potřebujeme v této dimenzi nabrat.

Naše cesta je protkaná spoustou dalších nitek různých barev, délek, pevnosti... v podobě přátel, sousedů, učitelů, řidiče autobusu, prodavačky v pekárně... všechna tato vlákna nás ovlivňují a my na oplátku ovlivňujeme je. Každá nitka má svůj vlastní příběh a my nikdy nemůžeme posoudit, jestli lepší nebo horší. Lepší nebo horší neexistuje. Každý má ten svůj šitý na míru právě jemu.

Někdy vám může připadat váš život opravdu nicotný. Cítíte se sami. Ano, nikdo vás nemůže skutečně poznat. To, co cítíte, jak věci prožíváte je nepřenositelné a rozumíte tomu jen vy. A někdy ani vy ne. Ale sami nejste. Když se na svůj život podíváte v kontextu celého díla, uvidíte, že jste součástí všeho. Krásného perského koberce.

P.S. Při psaní jsem si uvědomila, že se mi vlastně perský koberec nikdy nelíbil. Přišel mi nevkusný. Když jsem sem vkládala fotku a zadívala jsem se na něj, najednou jsem ho viděla jinýma očima. Je opravdu nádherný. Život.