Nákupy a dobré skutky

02.02.2019

"Udělal jsem dobrý skutek, koupil jsem si knížku". No a co je jako na koupi knížky tak záslužného? Chvíli dost dobře nechápu. "Vyhlídl jsem si ji na netu za 540 Kč. Pak jsem ale zašel do knihkupectví a tam ji měli za 700 Kč. Byla tam ochotná prodavačka. Tak jsem je podpořil." Aha, teď už chápu. Podpora malého knihkupectví na malé obci se už za dobrý skutek považovat dá. 

Dnes máme dobu e-shopů. Šetří nám čas, zboží je levnější, než v kamenných prodejnách a někdy se i poštěstí mít poštovné zdarma. I já často nakupuji zboží na internetu. Nejčastěji takové, které nemohu sehnat nikde v okolí. A ano, bývá to i kvůli ceně. Ještě častěji a raději ale nakupuji u drobných živnostníků. Jsem totiž vděčná za to, že mají odvahu podnikat a jsou ochotni nám zprostředkovat své zboží "naživo". A my si tak můžeme věci osahat, vyzkoušet, prolistovat, ochutnat a k tomu ještě dostat dobrou radu nebo úsměv.

Že je zboží v kamenném obchodě dražší než na netu? No jasně! Představte si, že vlastníte svůj obchod. Každý měsíc musíte zaplatit nájem, splácet milionové úvěry za zboží ve skladu, zaměstnávat a tudíž platit prodavače, odvádět státu všechny smysluplné i nesmyslné poplatky...

Přijde k vám zákazník. Vy nebo váš prodavač/ka mu věnujete svůj čas, obsloužíte ho, dobře poradíte a on poděkuje a odejde. Přijde domů, otevře notebook a to zboží, se kterým jste mu tak dobře poradili, si objedná u někoho jiného. U obchodníka, někdy jen vychytralého překupníka, který nemá výše zmíněné náklady a tak si může dovolit nižší cenu. Například to knihkupectví. Zákazníci si u vás prolistují spoustu knih a odchází s prázdnou domů, aby rychle objednali jinde a levněji, když už vědí, díky vám, co stojí za přečtení.

U nás ve městě, vzhledem k rozvíjejícím se nákupním centrům, hypermarketům a online shopům, bohužel hodně obchůdků zkrachovalo. Naštěstí nám ale ještě pár malých živnostníků zbylo. Občas potřebuje moje dcera do školy na druhý den nové pero, modelínu nebo lepidlo a já vím, kam pro to mohu skočit. Navíc pěšky. Nebo na koloběžce. Anebo na kole. Nepotřebuji auto ani autobus, abych se vydala do x kilometrů vzdáleného nákupního centra. A nemusím čekat, minimálně do dalšího dne, než mi zboží doručí česká pošta. 

Když jsem si pořizovala pračku a sušičku, byla internetová cena těchto spotřebičů o pár stovek nižší, než v místním elektru. Přesto jsem se rozhodla nakoupit v prodejně, kde mám jistotu, že kdyby se něco rozbilo, domluva bude rychlejší, než s kdejakým call centrem. Navíc mi spotřebiče dovezli zdarma až domů. A já měla dobrý pocit z podpory místního podnikatele, který zaměstnává další místní lidi.

A tak se ptám. Stojí nám těch pár ušetřených korun za to? Není lepší podporovat hrdiny, kteří se v době internetového prodeje a všech těch nadnárodních korporací dali na vlastní podnikání? Já v tom smysl vidím. A dobrý skutek taky. Co vy?