Je čas to pustit

11.02.2019

Odpusť sobě i druhým. Přestaň se držet starého příběhu. Zbav se pocitu viny a obviňování. Každý dělá to nejlepší, co může. Včetně tebe. Začni s uzdravováním tím, že se vzdáš veškerého odsuzování, posuzování a zraňování. Odpouštění nemůže změnit minulost, ale je nezbytné pro tvé zdraví a štěstí tady a teď.

Tato inspirační karta mi už nějakou dobu leží na stole. Pročítám si text znova a znova. Byla jsem na energetické masáži, kde mi masérka mimo jiné doporučila, abych si doma, sama pro sebe, udělala rituál odpuštění. Abych všem odpustila. Vše už konečně propustila. Především však, abych odpustila sama sobě...

Mám velmi silného vnitřního kritika. Možná to někteří znáte. Tlak sama na sebe, že musím být ve všem nejlepší, dokonalá. Že si nesmím dovolit udělat chybu. Děti učím, že chyby jsou v pořádku, bez nich bychom se nic nemohli naučit a posouvat se dál. Proč tedy nedovoluji dělat chyby sama sobě? I přes všechny ty zákazy je samozřejmě dělám. A že se mi jich podařilo za ten život nasekat víc, než dost. Jenže, pak se ozve ten vnitřní hlásek a zahrnuje mě výčitkami, kázáním, nadávkami. Až příliš často podléhám tomuto hlasu uvnitř mé hlavy. A možná právě proto, tady na mě čeká karta odpuštění. Odpustit si všechny malé i velké přešlapy, které se kdy stali. Vždyť přeci jednáme, jak v danou chvíli nejlépe umíme. Když někomu ublížíme, není to záměrně. Chyba ve skutečnosti neexistuje. Každá chyba je jen zkušenost.

Odpouštět ostatním? To už mám dávno za sebou, běželo mi hlavou, než jsem se do rituálu pustila. No, ukázalo se, že ne tak docela. Vynořovali se staré bolístky i velké bolesti. Odplakala jsem to. Nechala jsem moji duši, aby se skrze slzy očistila od všech těch nánosů minulosti. A pak se to stalo. Asi hodinu po tomto rituálu ze mě začaly všechny ty sračky odcházet i fyzicky. Byla to síla. Myslím (doufám), že teď už k opravdovému odpuštění a propuštění došlo. 

A pokud zjistím, že někde hluboko uvnitř se ještě stihla ukrýt nějaká bolavá zkušenost, zopakuji to. Nemá cenu v sobě zadržovat staré křivdy, nedorozumění a zranění. Je dobré to pustit a jít dál. Ono, člověku, který vám ublížil, to je stejně jedno, jestli se na něho zlobíte. Jediný, kdo se tím trápí, jste vy sami. Odpouštějte ne kvůli ostatním, ale kvůli sobě. Vyzkoušejte to. Uleví se vám. Mně se tedy ulevilo. Jdu tu kartu vrátit k ostatním. Třeba ještě někdy bude její čas. A třeba ne. 

Udělejte si čas sami pro sebe, ideálně, když nikdo jiný není doma. Zapalte si svíčku a dívejte se do plamene. Odříkávejte při tom následující text, který si můžete změnit v závislosti na tom, jak to v danou chvíli budete cítit. Důležité je zakončení rituálu poděkováním. 

Děkuji ti za tuhle zkušenost. Pokud jsem ti v tomto nebo jiném životě ublížil/a, tak se ti za to omlouvám. Odpouštím ti tvé chování a odpouštím sobě. Vracím ti svobodu a beru si zpět svoji. Přijímám. Odpouštím. Propouštím. Děkuji. Amen.

Odpuštění podle pana Rady

Problémy z minula jsou jako kára plná hnoje, páchnoucí a jsou těžké a nemotorné na táhnutí. Dobrá zpráva ale je, že je nemusíte táhnout s sebou. Stačí tu káru pustit a jít si svou cestou dál. Ta kára nezmizí, a to je dobře, protože vy si budete pamatovat, jaké to bylo ji táhnout a bude to pro vás poučení. Zůstane ale někde v dáli stát na místě, kde jste ji opustili. Není to tak jednoduché udělat, protože ta kára, ač páchnoucí a nepohodlná, se za tu dobu, co ji táhnete s sebou, stala vaší součástí a vy se bojíte ji pustit. 

Máte podvědomý strach ze ztráty vaší části. Jediná věc, která se dá doporučit v tomto stavu sebezžírání a hrabání se v tom hnoji na káře, je - UDĚLEJTE TO! Nadechněte se zhluboka a dejte si rozkaz! Tuhle káru opouštím! Už ji s sebou nebudu táhnout! Seberte v sobě odvahu a buďte stateční při plnění toho rozkazu. Uvědomíte si po čase, že právě tohle je odpuštění - dojde vám to. 

.