Děsný pozor na strašná slova

01.02.2019

Ahoj,

včera ti to příšerně slušelo. Cítil jsem se s tebou hrozně dobře a ukrutně se bavil. Jsi mi děsně sympatická a strašně rád bych se s tebou zase setkal. Šíleně jsem se do tebe zamiloval.

Tak co? Chtěli byste takovou zprávu nebo vzkaz dostat? Jak to na vás působí? Slýcháte něco podobného? Říkáte také slovní spojení jako děsně krásný nebo hrozně dobrý?

Pokud tato slova používáte nepřiměřeně často, co tím ve skutečnosti říkáte sami sobě a svému okolí?

Například když vám někdo opakovaně říká, že vás má strašně rád, může mít podvědomě strach, že nedokážete jeho lásku opětovat. Strach, že mu budete nevěrní, strach, že mezi vámi nebude důvěra, strach, že ho jednou opustíte... Je to o představách, co strašného se může stát. Tyto strachy se pravděpodobně pojí s nějakou minulou událostí, která je ukrytá hluboko na nevědomé úrovni.

Pokud dáváte velmi často najevo, že se vám něco hrozně moc líbí, může to nést poselství, že zcela neumíte být sami sebou. Strašně rádi se smějete? Není za tím skryta nějaká vnitřní bolest? Když strašně rádi jíte, může to mít co dočinění s nízkým sebevědomím, neschopností mít rád sám sebe. Jíte a zároveň máte strach, že přiberete...

Nejsem psycholog, nechci se v tom pitvat. Vím ale, že mám na ta slova radary, a když mi někdo řekne "mám tě strašně rád", libý pocit to ve mně nevyvolá. Když je něco "děsně hezký", tak si nejsem jistá, jestli to je děsný, nebo hezký. Když se na něco "strašně těším", jsem vlastně plná strachů. A šílené milování je fakt šílenost.

Možná ta slova používáme nevědomě v závislosti na minulé zkušenosti, bolesti, strachu. Možná jsme zvyklí je používat odjakživa, protože je slyšíme všude kolem sebe. Možná jen chceme zesílit význam toho, co chceme říci. Ať tak anebo tak, zkusme to naopak. Pojďme je nahrazovat slovy pozitivními. Nebo ty strašně hrozné a příšerně děsné ukrutnosti a šílenosti úplně vypusťme z našeho slovníku. Oni totiž i slova mají kouzelnou moc. Zkusme tedy čarovat tak, ať to hezky zní.

Včera ti to slušelo. Cítila jsem se s tebou moc dobře a skvěle jsem se bavila. Jsi mi velmi sympatický a ráda bych se s tebou zase setkala. Zamilovala jsem se do tebe.