Den otevřených mlýnů

11.05.2024

Je to přesně dva roky, kdy se nám do rukou dostal Kalinův mlýn ve Stodě. Dnes jsme ho v rámci Dne otevřených mlýnů poprvé zpřístupnili veřejnosti. Měla to být komorní akce pro pár nadšených fanoušků. Nakonec vás přišlo přibližně 320. Slovy Karla Gotta, to jsme opravdu nečekali. Jenomže na rozdíl od Káji, my to opravdu nečekali. O to větší radost a vděčnost teď cítíme. Ale hezky od začátku…

Kolem honosného zpustošeného stavení jsme jezdili dlouho. Michal, jakož to realitní makléř, uviděl příležitost. Opuštěný velký dům v širším centru města. Oslovil tedy majitele a při první prohlídce jsme zjistili, že nejde jen tak o ledajaký dům, ale mlejn. Byla to láska na první pocit. Nemůžu říct pohled, protože to, co jsme viděli, moc radosti na pohled nepřinášelo, ale ta energie byla silná. Bohužel jsme v tu chvíli neměli dostatek financí na koupi, začali jsme tedy hledat spoluinvestora, ale ani ten se nenašel. A tak jsme to vzdali, protože zadlužovat jsme se rozhodně nechtěli. Vesmírné zákony ale fungují a ve chvíli, kdy přestaneme tlačit, začnou se věci v uvolnění dít. Hned druhý den, když jsme se smířili s tím, že tato investice nevyjde, se nám ozval pán, že chce koupit jeden náš pozemek, který jsme vlastnili v Krkonoších a nedařilo se nám ho prodat. Nabídl nám sice nižší cenu, než jsme očekávali, ale na chlup stejnou, kterou stál mlýn. Tohle znamení se nedalo přehlédnout. A tak se dali věci do pohybu a my se stali majiteli Kalinova mlýna.

První rok byl rokem vyklízecím. Zahrada byla celá zarostlá, všude samé křoví a v něm různé kusy železa a všeho možného i nemožného. Vnitřek mlýnice, byt i půda – to vše bylo plné. Třídili jsme, vyhazovali, prodávali, darovali, uchovávali… Další fáze byla záchranná – oprava střechy, aby do ní neteklo, zajištění pekárny proti zřícení, oprava zdi u dnešních slepiček… Při dlouhých zimních večerech jsme luštili a třídili dopisy a všechnu dochovanou historickou dokumentaci. Následovaly práce na zahradě, kolem domu, vrata, luxování celé mlýnice, které trvalo 15 dní (a stále to není dokonalé) a v neposlední řadě budování nových chodníčků, abyste se k nám pohodlně dostali.

Týden před otevřením. Z původního záměru ukázat mlýnici skalním fanouškům se stal záměr nalákat co nejvíce lidí, když už jsme si na to objednali stánek s kávou – tímto děkujeme merklínské Kávě v Luční. Začala jsem na poslední chvíli tvořit letáky. Co ale záchody? Bylo by dobré zprovoznil ty suché záchodky, které jsou přímo pod holubníkem. Uháním tedy Michala, ten s mým tátou čistí žumpu, pokládá prkýnka, já to celý vymetám a zařizuju. Hotová designérka hajzlíků :-). Další myšlenka - kasička pro dobrovolné vstupné. Tu nám navrhuje a vyrábí kamarádka, která mě nikdy nenechá ve štychu a v přípravném týdnu přichází mýt dveře a okna. Jak se říká, v nouzi poznáš přítele. Díky, Oli! Panika sílí. Kniha návštěv! Ještě, že jsme ty věci krásně přetřídili a vím, kam sáhnout, aby i kniha byla původní, od Kalinů. Tímto děkujeme všem za krásné vzkazy!

Dnes nastal den D. Michal tipoval 32 návštěvníků, můj tatí, který nám s pracemi pomáhá a tímto mu děkujeme, byl velkorysejší a tipoval návštěvníků 100. Bylo vás přibližně 320! Takže Michal měl pravdu, jen se sekl o desetinásobek. Já byla nervózní, když jsem viděla, že na prohlídku musíte čekat, ale snad jste si to i v zahradě užili, prohlídka prostě nešla urychlit. "Pan mlynář" Michal jel vkuse od půl desátý do půl sedmý se čtvrthodinovou pauzou na oběd. Musím říct, že v mých očích zase o kousek povyrostl. Ale, co mu zbývalo :-). Mám radost, že i po poslední prohlídce měl úsměv na tváři. Celý den si užil, i když byl opravdu náročný. A to nejen dnešní den. Já si to užila taky. Jsem vděčná za krásné počasí, za všechny návštěvníky, za genius loci našeho mlýna (a Lucce za fotky) i za catering mojí mamky.

A co bude dál? Jistý je, že vztah, který jsme si k mlýnu za ty dva roky vybudovali, je silnější, než jsme si mysleli. Teď je v plánu připravit pro vás v přízemí Michalovo realitní kancelář, kterou provozuje už od roku 2005, ale protože je tady náplava ze Středočeského kraje, chybí mu zázemí. Další plán je dopřát mlýnu novou střechu, opravit okna a fasádu. ……..elektriku, topení, no je toho hodně. Zdá se, že to je na několik životů, ale my věříme, že se to všechno hezky poskládá a za rok vás budeme moct pozvat znova a vy uvidíte zase o kus víc. Budeme se těšit!