Opravdu třídíme správně?

03.03.2019

S kolegyní jsem se zúčastnila akce TEDx. O přestávce jsme se potulovali v prostoru, kde jsme měly možnost ochutnat různé dobroty. A protože to byla akce smysluplná, odpadky se nevyhazovaly jen tak do nějakého random (jak by řekla moje dcera) odpadkového koše. Odpaďáky byly hezky popsané, abychom se orientovaly co a jak. Dala jsem si kávu v papírovém kelímku a po dopití jej chtěla vyhodit do koše určenému na papíry. Všimla jsem si ale nápisu - pouze kelímky od vody. Podívala jsem se na kolegyni a ta, kovaná v enviromentální výchově začala vysvětlovat...

Pochopila jsem, že odpad sice třídím, ale ne zcela správně. Máme doma odpadkové koše na komunální odpad, plasty, papíry, sklo, třídím i hliník a v létě všechny bio zbytky končí v kompostéru. O třídění odpadu toho bylo tolik řečeno a napsáno a já zjišťuji, že v tom stále plavu.

Tento článek je tedy pro mě a pro ty z vás, kteří třídíte nebo třídit chcete, ale vlastně pořád ani pořádně nevíte jak. Nebo si jen, stejně jako já, myslíte, že víte :-).

Žlutá barva plastu

Ráda vzpomínám na slovní boj mých dvou kolegů o tom, zda je ekologičtější kelímek od jogurtu vymýt a vytřídit, nebo se na to vykašlat (protože voda je vzácná) a vyhodit ho do běžného koše. Nemohu souhlasit s argumentem kolegy, že přijede auto a vše sesype na jednu hromadu. Podle mě třídění odpadu smysl má. A jak je to tedy s těmi kelímky? Plasty můžete vytřídit i částečně znečištěné. Záleží samozřejmě na tom, čím (např. nevymytá láhev od oleje už do plastů nepatří). A tak můžeme ušetřit vodu a třídit. Já to dělám tak, že kelímek strčím do myčky, aby mi v koši v tříděném odpadu nesmrděl a neměly možnost se na něm usazovat různé houbičky. Více se dočtete v tomto odkazu.

Pokud nechcete pet láhve před vyhozením do kontejneru na plasty sešlapovat, nekupujte je ;-)

Modrý kontejner

Do modrého kontejneru patří všechny papíry kromě polaminátovaného a povoskovaného papíru. Nepatří sem ani účtenky z termopapíru. Naopak ale můžete vhazovat obálky s plastovým okénkem a překvapilo mě, že si zpracovatelé poradí i s kancelářskými sponkami. Zato s mým kelímkem od kávy ne.

Papír nesmí být mastný, mokrý a jinak znečištěný!!!

Zelená nebo bílá? 

O konkrétním třídění odpadu rozhodují jednotlivé obce. Proto jsou podmínky na různých místech různé. U nás máme jen zelené kontejnery a tak tam nosím všechno sklo. Někde mají kontejnery zelené (barevné sklo) i bílé (čiré sklo) a pak je třeba třídění rozlišovat. Každopádně do kontejneru na sklo nepatří keramika ani porcelán. Více tady.


Kam s nápojovým kartonem? 

Váhali jste někdy, kam vyhodit obal od džusu nebo trvanlivého mléka? Pokud u vás máte oranžový kontejner, volba je jasná. Pokud nemáte přímo kontejner, hledejte alespoň oranžovou nálepku, která dané nápojový karton označuje. U nás je to kontejner na plasty. 

vypít - sešlápnout - správně roztřídit 

A co textil? 

Vyřazený textil můžete prodat, darovat, použít na hadr nebo dát do kontejneru na charitu. A když jste hodně šikovní, tak staré oblečení přešít na nové. Znám jednu paní, která své vyřazené oblečení včetně bot před vyhozením záměrně ničí, aby to nemohl použít nikdo další. Moje hlava to moc (vůbec) nechápe. Je mi jí líto :-(.

Sběrný dvůr

Pamatuji si, jak jsme jako malí s bráchou a taťkou rádi jezdili do sběrného dvora. Tam jsme vezli na kárce odpad, zpátky jsme se vezli na kárce my s bráchou. Pokud tedy máte něco objemnějšího, kovového nebo dokonce nebezpečného, vezměte kárku (no dobrá, nebo auto) a šup s tím do nejbližšího sběrného dvora. Sem můžete také odvézt vysloužilé elektrozařízení a baterie. Ty také můžete odevzdat na odběrných místech. V některých městech jsou již i kontejnery na hliník. 

Problémem sběrných dvorů je fakt, že nejsou v každé obci. A tam kde sběrný dvůr je, mohou ho zpravidla zdarma využívat jen "trvalí obyvatelé". Pokud tedy chceme, aby neleželi staré gauče u lesa, chtělo by to nějakou změnu. Je mi jasné, že kdo je schopen vyhodit cokoliv u lesa, nepojede zřejmě do sběrného dvora, i kdyby tu možnost měl. Ale i tak. Co když někteří ano? A ušetří to přemýšlení i peníze těm zodpovědným. 

Travička a slupky od brambor

Kompostujeme. Tedy alespoň u nás doma ano. Zahradní odpad i ten kuchyňský. Další informace si můžete přečíst na těchto stránkách.

Co vše do směsného (směšného) odpadu?

Potom, co jsme vše vytřídili nám zbývá popelnice, případně černý kontejner. Uvádím příklady, kde si nemusíme být vždy jistí . Tedy alespoň já jsem si jistá nebyla. Teď už jsem :-).

- kombinovaný odpad (skládá se z více materiálů) - to je např. blistr od léků, pytlík od polévky... poznáte podle značení začínající písmenem C. např. C/PP

- obal od oleje (pokud ho řádně nevymyjete teplou vodou a saponátem, to pak má své místo v plastech)

- řasenka (je sice plastová, ale uvnitř velké znečištění)

- obal od zubní pasty (uvnitř obsahuje hliník)

- dětské pleny, papírové kapesníky, dámské hygienické potřeby

- kazety, diskety, CD v malém množství :-) (jinak do sběrného dvora)

- účtenky z termopapíru (pokud si ji nepotřebujete schovat - ona ale velmi brzy stejně vybledne, takže nejde nic přečíst ;-).

Bez odpadu?

Tak to by bylo třídění odpadu. Doufám, že už si to budu pamatovat správně. Pro ještě lepší zapamatování půjdu asi s dětmi navštívit třídící linku. Není nad zážitek. Stejně je to hrůza, kolik odpadu vyprodukujeme. Každý týden chodím do kontejnerů s pytlem plastů, krabicí s papírem a lahvemi. A to alespoň třídím (ty drobné prohřešky se nepočítají). Jenže - bez odpadu by to nešlo? Napadá mě velmi často. Tam někde uvnitř cítím, že šlo. Museli bychom ale změnit postoj, návyky, bezobalové obchody by musely stát na každém rohu... Blíží se půlnoc a do mě se vkrádá pocit, že nám ty obaly začínají přerůstat přes hlavu (a často i přes kontejnery). Cítím ale, že jsme na dobré cestě. Včera jsme vše házeli na jednu hromadu, dnes třídíme a zítra to zvládneme s daleko menším odpadem. Pomůžete?

Poznámka na závěr

Věděli jste, že nejčastěji vyhazovaným odpadem jsou cigaretové nedopalky? Že textilní průmysl je druhým největším znečišťovatelem životního prostředí? Že je lepší třídit méně věcí, zato pořádně, aby se dali dále zpracovat? Pokud vás téma třídění a následné zpracování odpadu zajímá, doporučuji stránku Třídění odpadu, kde najdete spoustu užitečných informací a inspirace.