Čísla a pravidla

17.01.2019

Čísla miluji. Pravidla už méně. Ne, nebudu psát o matematice. Koneckonců té se ve škole učí dost a dost. Podíváme se na pravidla, která jsou všeobecně známá, přesto jsem se s nimi ve škole nesetkala. Samozřejmě bychom našli užitečných pravidel daleko více, uvádím jen ta, která sama využívám nebo mi jsou nějak blízká.

80/20 (Paretovo pravidlo)

Italský ekonom Vilfred Pareto sledováním zjistil, že 20 procent příčin přináší 80 procent výsledků. To znamená, že pouze 20 procent činností, které děláte, vám přinese 80 procent všech výsledků. Mělo by to platit i ve škole. Za 20 procent času se můžete naučit 80 procent učiva a pouze 20 procent učiva využijete v praxi. V obchodě 80  procent prodeje pochází od 20 procent zákazníků apod. 

Když odhalíte příčiny, které výrazně ovlivňují celkový výsledek, tak máte vyhráno. Pravděpodobně ale jen na 80 procent :-)

21/90 (návyky a nový životní styl)

Taky si dáváte novoroční předsevzetí? Ano? Tak schválně - kolik dnů od 1. ledna se vám daří PRAVIDELNĚ cvičit, chodit na procházky, meditovat, hrát si s dětmi, číst, jíst více zeleniny, nejíst sladkosti, pít dostatek vody, víno měnit za čaj, ráno si dávat studenou sprchu, nebrat si věci osobně, nevytvářet si falešné domněnky nebo si přestat kousat nehty? Nevím, jak vy, ale já vždy začnu a brzy skončím...

Stačí ale vydržet 21 dnů a z dané činnosti (případně nečinnosti) se stane návyk. A to je dobrý. To už to děláte automaticky, jako když si ráno po probuzení vyčistíte zuby (tedy alespoň já to tak ráno dělávám). A pokud vydržíte v kuse 90 dnů, můžete si pogratulovat. To už jste změnili svůj životní styl a máte to "v sobě". Důležité ovšem je, vykonávat danou činnost opravdu každý den. 

Tak co? Co si do svého každodenního života přidáte? Přimlouvám se za to, aby to nebylo kouření, zvýšená konzumace cukru nebo třeba pomlouvání sousedů či nejlepší kámošky. A ještě jedna dobrá zpráva - funguje to kdykoliv, nemusíte čekat na Nový rok. Můžete začít už dnes ;-).

14/10 nebo 16/8 (přerušovaný půst)

Půst jsem zkoušela držet několikrát. Jednodenní i týdenní. Mému tělu se to ale moc nelíbilo, přestože je půst doporučovaný pro své očistné i ozdravné účinky. Nedávno jsem narazila na tzv. přerušovaný půst a musím přiznat, že ten se mému tělu jednak líbí a navíc jsou vidět výsledky. O co tedy jde? Doporučuji pustit si video Margit Slimákové, která vše srozumitelně vysvětluje - klikni tady. 

Jak to mám já? 14 hodin nechávám své tělo bez jídla. Piji jen vodu, neslazený čaj nebo kávu... v praxi to znamená, že když večer naposledy jím v šest, druhý den ráno jím nejdříve v osm. Často jsem ale začala snídani vynechávat a začínám obědem. Nejen, že moje váha klesla, ale cítím se tak lépe. U mužů je doporučeno být souvisle bez příjmu potravy 16 hodin. No jo no, pánové to mají výjimečně o něco těžší :-).

7/14/21 (koho potřebují děti)

Nejsilnější pocit v mém životě jsem zažila, když jsem přivedla na svět mé děti. Ta dokonalost přírody, kdy ještě zmatený tvoreček okamžitě ví, kam se přisát. Kde najde svoji potravu. Ano. Maminka je ten nejdůležitější člověk, kterého miminko má od první chvíle, kdy se tady rozkoukává. A jistě to ve většině případů platí až do smrti. Ale kde je táta? Samozřejmě i ten je důležitý a hraje pro své dítě velkou roli. A po tatínkovi babička a dědeček a sourozenci a širší příbuzenstvo a kamarádi, kamarádky, učitelé školní i životní, partneři a partnerky...

Nicméně pravidlo 7/14/21 napovídá, že do sedmi let života každého dítěte je tím nejdůležitějším člověkem opravdu maminka a s tou by mělo dítě trávit nejvíce času. Zkrátka ji potřebuje. Od sedmi do čtrnácti let nastupuje jako velký vzor tatínek. Právě v tomto období by tedy tatínci měli věnovat co nejvíce času svým dětem. A maminky jim to dopřát :-). Od čtrnácti do jednadvaceti let už chtějí děti trávit čas především se svými kamarády. Kdo máte děti v tomto věku, myslím, že znáte. No a magické číslo 21 je čas opuštění hnízda a postavení se na vlastní nohy. Dospělost. 

Samozřejmě mohou být tyto hranice posunuté u každého jednotlivce. Každý jsme jiný, každý z nás je originál. Je dobré o nich ale vědět a přijmout je. Nebránit dětem ve vývoji a rozumět jejich potřebám. Já to přijímám. A věřte, nejde mi to úplně lehce ;-).